Strona Główna > Archiwum > Święto Mleka 2010

Święto Mleka 2010

15 sierpnia 2010 r. w Olecku miała miejsce impreza pt. „Święto Mleka”, podczas której odbył się „Konkurs na najlepszą zupę mleczną”, „Konkurs publiczności na najlepszy sernik”. Do Olecka zjechali także przedstawiciele 4 mleczarni zrzeszonych w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego, którzy zaprezentowali produkty mleczarskie z województwa warmińsko-mazurskiego. Pokazy starych zawodów, warsztat gliniany dla dzieci, stoisko promocyjne policji, stoisko Agencji Rynku Rolnego czy stoiska z produktami regionalnymi były  dodatkowymi atrakcjami przygotowanymi dla mieszkańców i gości Olecka podczas „Święta mleka”. Ponadto od godziny 12.00 do 18.00 na scenie na centralnym placu w mieście prezentowały się zespoły ludowe...

Oficjalnego otwarcia „Święta Mleka” dokonał Jarosław Słoma Członek Zarządu Województwa Warmińsko- Mazurskiego. Impreza rozpoczęła się  „Konkursem na najlepszą zupę mleczną”. W konkursie wzięło  udział 8 ekip z całego regionu. Jury, w składzie: Igor Hutnikiewcz - Dyrektor Biura Jakości i Znaków Regionalnych - prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego, dr Grzegorz Russak, Edward Adamczyk - Członek Zarządu Województwa Warmińsko Mazurskiego, zdecydowało, że najsmaczniejszą zupę mleczną – „Migdałową zupę mleczną” przygotowała ekipa z restauracji „KrystJan” z Olecka.

Część kulinarną imprezy prowadził dr Grzegorz Russak. Z zaangażowaniem i znawstwem zachęcał zebranych na placu mieszkańców do korzystania z dobrodziejstwa natury Warmii i Mazur - ekologicznych i wyjątkowo  smacznych produktów. Namawiał do wykorzystywania zarówno w kuchni domowej jak i w gastronomii jedynych w swoim rodzaju produktów żywnościowych, specyficznych dla naszego regionu. Jak publicznie przyznał poziom konkursu na najsmaczniejszą zupę  był wysoki- jury miało nie lada kłopot by wskazać trzy pierwsze miejsca. Ekipy sięgnęły do starych, domowych przepisów by uraczyć podniebienie i przypomnieć zapomniane smaki nie tylko jurorów ale również publiczności. Pomimo upału ( plus 36 stopni Celsjusza) po konkursowe zupy ustawiała się kolejka chętnych.

Submenu

Hotel Krystjan Olecko Mazury